(Banner will apear here)

Beautiful Kabbalah Jewelry Judaicawebstore.com
גודל הטקסט:

גילויים אודות כירורגיה פלסטית

ד"ר ביאנקה רוזנברג הגן: 'ניתוחי מתיחת פנים רבים מדי עלולים להפוך נשים לנכות ניתוח פלסטי! מספיק רק פעם או פעמיים בחיים'

'ניתוח פלסטי שנועד לגרום אושר לאדם הוא לעתים כמו הצלת חייו – אולם יש מנתחים שמגזימים'

'כירורגים פלסטיים ישראלים הם בעלי סטנדרטים בינלאומיים גבוהים'

ד"ר ביאנקה רוזנברג הגן

כמה מתיחות פנים על אישה לעבור במהלך חייה? באיזה גיל יש לבצע מתיחת פנים? אלו הן רק כמה מן השאלות שבהן דנה ד"ר ביאנקה רוזנברג הגן, כירורגית פלסטית ישראלית מהשורה הראשונה, בראיון נרחב וגלוי לב עם ישראקסט. לד"ר רוזנברג הגן, שהתמחתה בכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי מונטיפיורי-אינשטיין בניו יורק, מציעה גם עצות לגברים ולנשים, ובכלל זה חולי סרטן השד.

הראיון עם דר' ביאנקה רוזנברג-הגן נערך באנגלית. לחצו כאן למעבר לכתבה ולתמלול הראיון באנגלית.

 

ברוכים הבאים לאולפני ישראקסט בירושלים. אנו משוחחים עם ד"ר ביאנקה רוזנברג הגן, כירורגית פלסטית ישראלית מהשורה הראשונה ומנהלת המרכז לכירורגיה פלסטית בבית החולים משגב לדך בירושלים. ד"ר רוזנברג הגן, האם תוכלי להתחיל בתחילת קריירת הרפואה שלך, לפני למעלה משלושים שנה? לאחר לימודי כירורגיה כללית, החלטת להתמחות בכירורגיה פלסטית. מדוע החלטת להתמחות בתחום זה?

ובכן, תמיד רציתי להיות כירורגית פלסטית. כאשר התחלתי את לימודי הרפואה לא ידעתי שזה יהיה שמו של מקצועי העתידי, אבל תמיד רציתי לתת לאנשים תחושה נוחה לגבי מראם, לגבי הערכתם העצמית, וכירורגיה פלסטית היא מקצוע מאד מעניין, מכיוון שכל טכניקה שונה מהאחרות. לכל אדם יש בעיות שונות, לכן תחום השחזור הוא מאד אומנותי, מאד יצירתי. עליך ליצור אף, או אוזן, או שפה, או שד, ויש לך שחזור. צריך להיות לך קצת כישרון אומנותי וקצת כישורים. זהו מקצוע שאני נהנית לעסוק בו אפילו כיום, אני מאושרת מאד עם מה שאני עושה.

כולנו יודעים על השפעת הכאב הפיזי כאשר האדם חולה או כאשר עליו לעבור ניתוח, אולם עד כמה חמור הכאב הנפשי עבור אנשים בעלי פגמים מולדים, או שעברו כריתה עקב סרטן? או למשל אנשים שהיו מעורבים בתאונת דרכים, או אפילו קורבנות טרור?

המטופלים הכי לא מאושרים שלי הן הנשים היפות ביותר שתפגוש אי פעם, מכיוון שהן חשות שהן מאבדות משהו עם הזמן

לעתים אני נדהמת מכמה חזק עשוי כאב נפשי להיות - אפילו יותר מכאב פיזי. וזה מעניין מאד, כי המטופלים הכי לא מאושרים שלי הן הנשים היפות ביותר שתפגוש אי פעם, מכיוון שהן חשות שהן מאבדות משהו עם הזמן. לכן פגמים קטנטנים, שאף אחד לא מתייחס אליהם כפגם, גורמים להן להיות אומללות מאד. לפעמים צריך לנפות אותן מניתוח, או לשכנע אותן שלא לעבור ניתוח, כי לא נוכל לעולם להיות מושלמים. ולפעמים אנשים שנולדו עם פגם, מקבלים את זה. לאנשים שנגרם להם פגם בשלב מאוחר יותר בחייהם, קשה מאד לקבל זאת.

אנו חיים הרבה יותר זמן, כולנו רוצים להראות טוב יותר למשך זמן ארוך ככל שניתן. מה דעתך על ניתוחים קוסמטיים בהשוואה לניתוחי שחזור, לאנשים שבאמת צריכים לעבור ניתוח פלסטי?

כאשר הלכתי ללמוד רפואה, ואחר כך כירורגיה פלסטית, לא תיארתי לעצמי שאעסוק בניתוחים אסתטיים. מעולם לא רציתי לעסוק בזה. מעולם לא חשבתי לפתוח מרפאה פרטית. אמרתי: 'אני אישה, אני לא זאת שאמורה להרוויח כסף, אני אתחתן עם בעל עשיר ואעשה את הדברים החשובים ביותר, דברים הירואיים - אנתח נפגעי טרור, אעסוק בכירורגיה פלסטית, כוויות, קטיעות, מיקרוכירורגיה'. זה מה שרציתי לעשות. אבל החיים הובילו אותי לעשות יותר ויותר ניתוחים אסתטיים, והבנתי שלפעמים אנשים שעברו ניתוח אסתטי כל כך מאושרים ואסירי תודה, שאני לא מתייחסת לניתוחים אסתטיים כאל פחות חשובים מהצלת חיים. לפעמים גרימת אושר לאנשים היא הצלת חייהם. תוחלת החיים בתחילת המאה העשרים, לפני מלחמת העולם השנייה, הייתה 45 לנשים ו- 40 לגברים. כיום תוחלת החיים כפולה. אנשים בני חמישים מתגרשים, מתחתנים מחדש, הם רוצים להראות בדיוק כפי שהיו קודם. זה עולם צעיר, אנחנו עושים כושר, אנחנו אוכלים נכון, ואנחנו עושים הרבה יותר ניתוחים פלסטיים. בנוסף, הטכניקות והיכולות של הכירורגיה הפלסטית נעשו טובות כל כך, שזה קל. אנחנו עושים למשל מתיחות פנים בהרדמה מקומית וטשטוש, והמטופל משתחרר באותו יום. אנחנו עושים שחזור שד בהרדמה כללית, אבל המטופל משתחרר ביום שלמחרת. אין צורך באשפוז ארוך, יש פחות סיבוכים, האנטיביוטיקה מטפלת בזיהומים, והרדמה איננה נחשבת כמסוכנת מאד. 

האם המירוץ של נשים וגברים כיום להראות טוב יותר, לנסות להיות יפים באמצעות סכין המנתחים, אינו פותח פתח לשרלטנים רבים לנצל את המצב, שבו אנשים מוכנים לשלם סכומי כסף גדולים מאד עבור ניתוחים אסתטיים כאלה?

באמת הייתי רוצה שהמטוטלת תחזור מעט אחורה ונחזור לעשתונותינו, אפילו אם תהיה לנו, הכירורגים הפלסטיים, פחות עבודה. אני חושבת שעלינו לבחור את מטופלינו ולא לבצע ניתוחים לא נחוצים

למעשה, עצוב לי מאד לספר לך למה הפך המקצוע שלנו. אני חושבת שיש הגזמה כיום בכמות הניתוחים שאנחנו מבצעים, בסוגי הניתוחים שאנחנו מבצעים. אתה יודע, להכניס אלף מיליליטר לשד אחד זה באמת, באמת מעורר רחמים. אני חושבת שאמצעי התקשורת שוטפים את מוחנו באידיאלים של יופי ובאידיאל של להיות יפה. יש גם את כל תוכניות הטלביזיה הללו, שעוסקות בדוגמניות ובדברים מסוג זה - נראה שנשים צעירות עוברות שטיפת מוח. אני נגד ניתוחים פלסטיים במובן זה. אני נגד ניתוחים פלסטיים מוגזמים. עמיתי עושים מתיחות פנים לנשים בנות 36! למה לעשות מתיחת פנים לאישה בת 36? צריך להתחיל מאוחר ככל האפשר, כי ניתוחים פלסטיים רבים יגרמו לאדם להראות כמפלצת, או נכה ניתוח פלסטי. כך אני קוראת להם, למראה הניו יורקי, נכי ניתוחים פלסטיים. עליך להיראות טבעי, ואפילו אם יש לך קמט או שניים, זה בסדר. זה לא עושה אותך פחות נחמד, או פחות יפה. באמת הייתי רוצה שהמטוטלת תחזור מעט אחורה ונחזור לעשתונותינו, אפילו אם תהיה לנו, הכירורגים הפלסטיים, פחות עבודה. אני חושבת שעלינו לבחור את מטופלינו ולא לבצע ניתוחים לא נחוצים.

כמה פעמים יכולה אישה לעבור מתיחת פנים במהלך חייה?

אני אומרת למטופלות שלי כך: כל ניתוח מזיק. בכל פעם שהסכין נוגע בפנייך, נותרת צלקת. בכל פעם שאת נוגעת בעור, את מסכנת את אספקת הדם שלך. ביצוע מתיחות פנים מרובות יהפוך אותך לנכת ניתוחים פלסטיים, כי הפסקת אספקת הדם לעור הופכת אותו לדק יותר ויותר. זה כבר לא נראה טבעי. לכן אני מתנגדת לכירורגים פלסטיים שמייעצים למטופלים שלהם לבצע ניתוח מוקדם. אני מייעצת למטופלים שלי לדחות את הניתוח ככל שהם יכולים. יש כל מיני אפשרויות אחרות, כמו פילינג, הזרקה של חומרים, מילוי או בוטוקס. צריך לדחות את הניתוח ככל האפשר, כי כדי להראות טוב עליך לבצע ניתוח רק פעם אחת או פעמיים במהלך חייך. לדעתי להראות לא טבעי גרוע יותר מאשר שיהיה לך קמט קטן. המטרה שלנו היא לבצע ניתוח שאינו מורגש.

בנוסף לתוחלת החיים הארוכה יותר סובל הדור שלנו ממחלת הסרטן, וסרטן השד משלב את ההיבט השחזורי עם ההיבט האסתטי של הכירורגיה הפלסטית יותר מכל סוג אחר של סרטן. מה את ככירורגית פלסטית אומרת לאישה, כל אישה, או כל אישה צעירה, אם לילדים, אשר קיבלה את הבשורה הרעה, יושבת מולך ומפחדת ממה שטומן בחובו העתיד? מה את יכולה לומר לה על מה שיהיה אחרי כריתת השד, איזה מין גוף יהיה לה אחרי שתבצעי את הניתוח הפלסטי?

אני באמת מרחמת על נשים שמקבלות את הבשורה הרעה. לא בגלל שזה נורא, כי שיעורי הריפוי כיום גבוהים מאד, במיוחד כאשר המחלה מאובחנת בשלב מוקדם מאד. אני חשה רחמים כי הן צריכות להחליט בזמן קצר מאד מה לעשות, ולא תמיד הן מקבלות אינפורמציה נכונה מאנשי הרפואה. אני חושבת שאם הן הולכות לאונקולוג ואחר כך לכירורג כללי, ואחר כך לכירורג פלסטי, לפעמים הן לא מגיעות לכירורג הפלסטי, כי הכירורג הכללי לא ממליץ להן על כך. יותר מזה, הן מקבלות כל כך הרבה אינפורמציה, שהן לא יכולות באמת להבין בדיוק מה עליהן לעשות, במיוחד אם אין להן השכלה רפואית. ואפילו אם יש להן השכלה רפואית, זוהי החלטה קשה מאד. אני חושבת שעלינו לתת יעוץ שיכלול את שלושת או ארבעת התחומים ביחד - אונקולוג, כירורג כללי, כירורג פלסטי, יעוץ גנטי, לפעמים רדיולוגיה, לפעמים פסיכולוגיה. עלינו למצוא ביחד עם יעוץ רגיל כיצד לתת למטופלת מושג נכון לגבי התנהלותה. מה לעשות קודם, מה חשוב יותר ומה חשוב פחות. שנית, אני רוצה להדגיש קודם כל למטופלת, שהדבר החשוב ביותר הוא להיות בריאה. היופי הוא רק שני או אחרון בחשיבותו.

אני רוצה להדגיש קודם כל למטופלת, שהדבר החשוב ביותר הוא להיות בריאה. היופי הוא רק שני או אחרון בחשיבותו

אבל מצד שני, אני יכולה לתת לה מושג מכיוון שהתחלתי לעסוק במקצועי לפני שלושים שנה ודברים רבים השתנו מאז. כיום אנחנו יודעים לקבל תוצאות טובות הרבה יותר, ולהשיג תוצאות אסתטיות שהן הרבה מעבר למה שיכולנו לעשות לפני עשר או עשרים שנה. לדוגמה, יש לנו כיום טכניקה שבה אנחנו יכולים לבצע כריתת שד ללא העור, או כריתת שד ללא הפטמה. אנחנו יכולים להסיר את השד ולהשאיר את מעטפת העור כולה, כך שניתן להכניס את הפרוטזה וכשמטופלת מתעוררת בקושי יש לה צלקת על השד - יש לה שד מלא ללא כל ניתוח מסובך, וזה נראה נפלא. לפעמים המטופלת אומרת לי: 'עשית את השדיים שלי יפים יותר ממה שהיו קודם, כי קודם הם היו קצת נפולים ועכשיו הם נראים טוב יותר'. לכן הדבר הראשון שעליי להדגיש הוא שעליהן לעשות את הדברים הנכונים מההיבט האונקולוגי או הכירורגי, אבל מצד שני אני יכולה לתת להן תקווה שאם יעשו את הדבר הנכון הן יכולות להיות גם בריאות וגם בעלות גוף נאה ושלם. אני יכולה להראות להן ספר עם תמונות יפות, כיצד נשים שעברו כריתת שד יכולות לאהוב באמת את הגוף שלהן. הן מצטלמות ונראות חופשיות עם בני זוגן.

בלי להישמע שוביניסט, מנקודת מבט זו או אחרת, האם את סבורה שכאישה כירורגית פלסטית את מבינה יותר את תחושותיה של האישה ואת האופן שבו היא רואה את גופה, מאשר כירורג פלסטי שהוא גבר, בכל הנוגע לניתוחי שד?

אני לא חושבת כך. אני חושבת שגברים, וכמה מעמיתי וחברי הטובים ביותר, מבינים מה חשות נשים מכיוון שהם עובדים עם נשים כל חייהם, והם מבינים אותן.

אבל עדיין, אין להם אותו גוף.

גיליתי דבר מפתיע מאד, שמנתחת אישה נוטה לוותר על שדיים בקלות רבה יותר מאשר מנתחים גברים. גברים עדיין קשורים לשדיים שלנו יותר מאשר אנחנו עצמנו

אין להם אותו גוף ואותו מוח. גיליתי דבר מפתיע מאד, שמנתחת אישה נוטה לוותר על שדיים בקלות רבה יותר מאשר מנתחים גברים. גברים קשורים לשדיים שלנו יותר מאשר אנחנו עצמנו. כדי להיות חופשייה מהמחלה וללא פחד, נשים רבות אומרות: 'לא חשוב לי שיהיו לי שדיים'. גברים לא יגידו דבר כזה. הם לא מקבלים את זה באותה קלות שבה אישה תהיה מוכנה לוותר על השד שלה.

גם גברים סובלים מסרטן השד.

נכון. ואני באמת רוצה להדגיש לגברים שאם משהו קורה או הם רואים משהו, או אם שד אחד גדול מהאחר, עליהם ללכת להיבדק, כי גם גברים עלולים לחלות בסרטן השד, ורוב האנשים לא מבינים את זה.

ברשותך אשאל אותך שאלה אישית. העובדה שאת יכולה ליצור מחדש איבר בגופה של אישה או בגופו של גבר בוודאי מעניק לך תחושת סיפוק מקצועית בהשוואה למקצועות הכירורגיה האחרים - התערבות, חיתוך וכן הלאה. גם את עושה את כל אלה, אבל בסוף את משחזרת ומחזירה את האיבר, דבר אשר משפיע גם על הנפש.

דוד אסינג (משמאל), אבי יפה וד"ר ביאנקה רוזנברג הגן באולפני ישראקסט

אני רוצה לספר לך משהו. המשפט שאני שומעת ממטופלים שלי שגורם לי להיות הכי מאושרת, איננו תודה. המטופלים אכן אסירי תודה, ואתה יודע - אני מרגישה שזה לא צודק שמנתח לב, או נוירוכירורג אינם מקבלים את התודות שאני מקבלת מהמטופלים שלי. אבל המשפט שמרגש אותי ביותר הוא: 'ד"ר רוזנברג, זה בדיוק מה שדמיינתי שיהיה לי!'. זה גורם לי להיות מאד מאושרת, זה לא רק עניין של יצירת דברים מבחינה אומנותית, אלא ההבנה של מה המטופלת שלי רוצה שיהיה לה. חלק אוהבות חזה גדול יותר, אחרות אוהבות חזה קטן יותר, חלק אוהבות גבות גבוהות יותר, גבות נמוכות יותר. היופי הוא בעיני המתבונן. כך שעליי לבצע את הניתוח עבורם ולא לפי נקודת המבט שלי. אם יש הבדל גדול מאד בין נקודת המבט שלי ושל המטופל, לפעמים אני שולחת אותם למנתח אחר אם אנחנו לא רואים עין בעין, או אולי הם מבקשים משהו שאינו אפשרי, שלא ניתן לבצע.

מה ההשוואה בין סטנדרט הכירורגיה הפלסטית בישראל כיום לבין מרכזים רפואיים מובילים בעולם?

ד"ר ביאנקה רוזנברג

מנתחת פלסטית - מומחית בכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת, מומחית בכירורגיית כף היד ומיקרו-כירורגיה. בוגרת ביה"ס לרפואה מילאנו איטליה, התמחות בכירורגיה פלסטית בבית החולים שערי צדק. התמחות בכירורגית כף היד ומיקרו-כירורגיה, ביה"ח מונטיפיורי - אלברט איינשטין, ניו יורק. חברה באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. בעלת ניסיון של למעלה מ- 30 שנה בכירורגיה פלסטית, שיחזורי שד, ניתוחים אסתטיים, טיפול במלנומה, טיפול בגידולי עור, וטיפול בלייזרים רפואיים.

אני חושבת שאנחנו נמצאים במקום טוב מאד. אני נוסעת בכל שנה לוועידות בניו יורק, סן פרנציסקו, ואני מרגישה שאנחנו במקום טוב מאד מכיוון שלעתים התחום הזה אינו תלוי בהשכלה או בניסיון, אלא באמפתיה שלך, בכישורים שלך. ואני חושבת שכאן אכפת לנו מהמטופלים. זה לא רק עסק, אתה יודע. בארצות הברית רבים מעמיתיי רואים את מקצועם כעסק טהור - יש להם יחסי ציבור, מתאמים, מנהלי עסקים. אנחנו לא נעזרים בהם כאן. יש לנו המטופלים שלנו, אנחנו מקשיבים להם, אם אנחנו יכולים למלא את בקשותיהם אנחנו עושים זאת, אם אנחנו לא יכולים, אנחנו חייבים להודות: 'אני מצטערת, אני לא יכולה לעשות זאת'. לכארבעים אחוז מהאנשים שמגיעים אליי לייעוץ אני מסרבת לבצע ניתוח. לפעמים בגלל שהציפיות שלהם גבוהות מדי, מכיוון שאם אישה מגיעה ואומרת: 'לבעלי יש מאהבת, אני רוצה לעשות מתיחת פנים', אני אומרת לה: 'בעלך לא יחזור אם תעשי מתיחת פנים'. כך שצריך לקחת בחשבון למה מצפה המטופל מהניתוח. אם הציפיות שלו ריאליות ניתן לדעתי לנתח אותו.

ברור שיש לך לוח זמנים עמוס מאד. האם יש לך זמן או אנרגיה לערוך מחקר בתחום שהוא בעל חשיבות מיוחדת עבורך אישית בכירורגיה פלסטית?

כן, אתה יודע שהטכנולוגיה קידמה מאד את התחום שלנו. פיתחנו חומרים שונים שאנחנו מזריקים, כגון מילויים ואפילו היום השתמשתי בחומר חדש לגמרי, נסעתי לשבדיה ולצרפת ללמוד על חומרים חדשים שאנחנו יכולים לפתח לגידול רקמות ללא תופעות לוואי. או שאנחנו עושים מחקר על מיקרוכירורגיה, מפתחים שיטות חדשות וכישורים חדשים. מעט מאד, אבל מספיק.

Back To The Top