(Banner will apear here)

Beautiful Kabbalah Jewelry Judaicawebstore.com
גודל הטקסט:

סודות הבישול הבריא

כולנו כבר יודעים מה צריך לאכול על מנת לשמור על בריאות כלי הדם שלנו. פחות מלח, פחות שומנים ויותר פירות וירקות. אבל איך עושים זאת? איך מכינים תבשיל טעים עם פחות מלח, איך אופים מאפה משובח ללא מרגרינה? טיפים לבישול בריא ואיכותי.

נתחיל מטעויות נפוצות שעושים במטבח:

מלח שמים רק בסוף - רובנו חושבים כי על מנת להשתמש בפחות מלח, כדאי להמליח את המזונות בסוף. האמת היא שאם מבשלים מאכל קדירה, מאכל בו ‘סוגרים’ את הבשר או את העוף, הרי המלח לא יגיע למעמקי הבשר ונאלץ להשתמש ביותר מלח על מנת להגיע למלח הרצוי.  ולכן המלצתי – המליחו בתחילת הבישול, בסוף תקנו טעמים.

פירות טעימים יש רק בחו”ל (ואם הם תוצרת הארץ אז הם הולכים ליצוא...)  -  נכון, חלק גדול מהפירות המגיעים לשולחננו טעמם בינוני, עובדה השולחת אותנו הישר למדף השוקולד. דעו כי טעמם של פירות פוחת ככל שהם מבלים יותר זמן על המדף. פירות טריים טעמם משובח. התעקשו לקבל תוצרת טרייה. היום יש אפילו משווקים המוכרים פירות טריים יותר באריזות נפרדות. נסו ותיווכחו.

ויטמינים נהרסים בבישול - נכון, ויטמינים נהרסים מאוד מהר, חלקם אפילו מיד עם החיתוך של הירק, (כמו ויטמין C) לעומת זאת מה שחלקנו לא יודעים שיש ויטמינים שדווקא הופכים זמינים יותר בבישול כמו בטה קרוטן שנמצא בירקות ובפירות הכתומים. או הליקופן שנמצא בעגבנייה . מה המסר אתם שואלים ? צרכו ירקות, טריים, מבושלים ואפילו קפואים. צריכת ירקות גבוהה תתרום לבריאותכם.

ד”ר רני פולק

מנהל תחום בישול בריא במרכז לאיכות חיים -“הדסה אופטימל”, בית החולים האוניברסיטאי הדסה, עין כרם.

אוכל נטול סוכר מכיל פחות קלוריות - יצרנים רבים משווקים מוצרים ללא סוכר. התחושה המיידית הרווחת בכולנו היא כי אלו מוצרים המכילים פחות קלוריות. לעיתים לא כך הוא. יש מוצרים בהם הסוכרים מוחלפים בשומנים והתוצאה היא מוצר בריא הרבה פחות. מה הפתרון? קראו את התווית על המוצרים אותם קניתם. אתם צפויים להפתעות נוספות.

סוכר חום הינו סוכר בריא יותר - לכולנו יש תחושה כי מוצרים חומים, בריאים יותר מלבנים וכשאנו צורכים סוכר חום, אנו מתמלאים תחושת בריאות עמוקה. אך האמת היא שהסוכר החום דומה מאוד לסוכר לבן. יש בו שיירים מועטים מסלק הסוכר שנותנים לו את הצבע הכהה. מבחינה בריאותית אין כמעט הבדל בין הסוכר החום ללבן.

בדגי בריכה אין חומצות שומן חד בלתי רוויות מסוג אומגה 3 - כולנו כבר למדנו לדקלם את חשיבותה של חומצת השומן מסוג אומגה 3. חלקנו גם יודעים שדגי ים הם אלו העשירים באומגה 3 בעקבות המזון אותו הם אוכלים בים הצפוני. אך בישראל מאכילים דגי בריכה במזון עשיר באומגה 3, עובדה הגורמת לבשרם להיות עשיר בחומצה גם כן. עוד סיבה לאכול תוצרת הארץ.

יש לטגן פחמימות על מנת שיצאו "אחד אחד" - רובנו "סוגרים" אורז לבן במעט שמן לפני הוספת המים, על מנת שהגרגירים לא ידבקו אחד לשני. רובנו גם אימצנו הרגל זה לפחמימות אחרות כמו אורז מלא וקינואה. זה הזמן להיזכר כי פחמימות מלאות נבדלות מה”לבנות” בהימצאות קליפה מסביב לליבה העמילנית. קליפה זו מונעת מהעמילנים לצאת ומהפחמימה להידבק. אז זהו, אפשר להפסיק לטגן אורז מלא, קינואה, חיטה ודומיהם לפני הבישול, הם לא נדבקים.

טיפים בריאים

קנו מאדה - אין כמו אידוי לבישול איכותי. נמאס לכם שהסלמון מתייבש בתנור או שהברוקולי מאבד טעם למי הבישול - השתמשו במאדה. הבישול באדים, מעבר להיותו בריא שומר על מרקמו ועל טעמו של האוכל/

העשירו קציצות בחצילים - רוצים שילדכם יאכל יותר ירקות? רוצים להוריד את הערך הקלורי שאתם אוכלים? רוצים לשדרג את טעמם של הקציצות שאתם עושים? קחו חציל וקלו אותו בתנור. בסוף הקלייה הוציאו את פילה החציל וערבבו אות ועם תערובת הבשר. התוצאה קציצות טעימות ובריאות יותר.

הכינו ציר - כן, זה נשמע כמו מטלה שלא ניתן לעמוד בה אבל על מנת להכין ציר, נניח ציר ירקות, כל מה שעליכם לעשות הוא לקחת את הירקות הישנים מהמקרר, לקצוץ אותם בגסות לבשל אותם 45 דקות בסיר. בתום הבישול יש להוציאם ואז כל מה שנשאר לעשות הוא לצמצם את הנוזל. לא צריך לעמוד ליד הסיר ואפילו לא להסתכל עליו. חשוב רק בתום הבישול להכניס את הנוזל שנשאר לשקיות קרח ולהשתמש כל פעם שרוצים להעשיר את המזון בטעם טוב.

משרת אורז - אתם משרים אורז מלא? השרו כמות כפולה סננו את המים ושימרו אותו במקרר. האורז ניתן לאחסון בצורה כזו עד 4 ימים. כך תוכלו להשתמש בפחמימות מלאות בצורה פשוטה יותר.

להקפיא - אתם לא מגלים לאף אחד , אבל אתם משתמשים במיקרו? האוכל שאתם מפשירים יוצר לכם יבש? אני ממליץ להקפיא תבשילים עם רוטב נוזלי, או מאכלי קדירה שמטבעם הם לחלוחיים יותר. תבשילים אלו מפשירים מצוין במיקרו ולא מתייבשים.

קחו סלט לעבודה - כולנו יודעים שסלט מתבלים כמה רגעים לפני האכילה. כן זה נכון. בדרך כלל. אבל אם תשתמשו במוצרים שלא מפרישים כמות גדולה של נוזלים כמו ברוקולי, קישוא, שומר, ברוקולי ועוד אתם יותר ממוזמנים לתבל את הסלט כמה שעות לפני האכילה. טעמו רק ישביח.

ד”ר רני פולק/ מגזין בריא לדעת

Back To The Top