(Banner will apear here)

Beautiful Kabbalah Jewelry Judaicawebstore.com
גודל הטקסט:

רפואת עיניים: בעיית הפזילה בעיניים

בעיית הפזילה בעיניים היא בעיה הרבה יותר מסתם בעיית ראיה: היא עלולה לגרום לנידוי חברתי ולירידה חמורה בדימוי העצמי. הגורמים לבעיית הפזילה רבים אך למרבה המזל היא ניתנת בדרך כלל לתיקון באמצעות ניתוח קצר ומהיר המביא לתוצאות מוכחות וטובות. ד"ר משה שניר וד"ר יונינה רון מיחידת העיניים של מרכז שניידר לרפואת ילדים, מסבירים על בעיית הפזילה וגורמיה, ועל השיטות לתיקונה.

הפזילה הינה בעיה שגורמיה רבים ומידת חומרתם משתנים ממקרה למקרה. לא תמיד הפזילה גורמת לבעיית ראייה חמורה אך היא תמיד מפריעה חברתית ומזיקה לדימויו העצמי של הפוזל.

לאחרונה פורסם מחקר בשוויץ בו נבדק האם פזילה משפיעה על הצלחה ביחסים בינאישיים ומסקנות המחקר קבעו כי פזילה משפיעה לרעה על היכולת להצליח בכך. מחקר נוסף אשר פורסם לאחרונה בדק את ההשפעה של ניתוח פזילה על תפקוד חברתי ופסיכולוגי בקרב בני נוער ומבוגרים אשר עברו ניתוח לתיקון פזילה שאובחנה בילדות. וגם כאן הרוב דיווח כי הפזילה גרמה להם לבושה, לקושי ביצירת קשר עין ולפיתוח דרכים להסתרת הפזילה. אך הניקוד הנצבר לדימוי עצמי, בטחון עצמי והערכה עצמית עלה משמעותית לאחר ביצוע ניתוח לתיקון הפזילה. המסקנה הגורפת היתה כי ניתוח לתיקון פזילה במבוגרים משפר לאין ערוך את הדימוי והבטחון העצמי של המטופל.

מחקר אחר קבע כי פזילה במבוגרים עם או בלי כפל ראיה משפיעה על איכות החיים בתחומים רבים ומגוונים ויש לבצע הערכה של מידת ההשפעה על תחומי החיים השונים אצל כל אדם אשר נבדק עקב פזילה. צד נוסף אשר נחקר היה ההשפעה על מציאת מקום עבודה וקבלה לעבודה. נמצא כי לנשים עם פזילה יש פחות סיכוי להתקבל לעבודה לאחר ראיון עבודה. לעומת זאת לא נמצא קשר בין פזילה למציאת עבודה בגברים. 

מעבר לכך הוכח כי פזילה גורמת לאנשים לבחון את האדם הפוזל אחרת: הדבר נבדק  בעזרת תמונות של קצינים בצבא האמריקאי אשר תמונות שלהם עובדו כך שיראו פוזלים. הציון שקבלו לפי תמונות בהם לא פזלו לעומת תמונות בהם פזלו היה שונה בצורה משמעותית ונמוך יותר עבור התמונות עם הפזילה. כך גם במאמר נוסף שפורסם עוד קודם לכן, המסקנה הסופית הייתה כי פזילה יוצרת דעה קדומה ותיקונה יכול להשפיע על תחומי חיים רבים.

שישה שרירים

פזילה הינה בהגדרתה סטייה של עין אחת או שתים מציר הראיה המרכזי כך שהראיה הדו עינית נפגעת. הפזילה יכולה להיות כלפי פנים לכוון האף או כלפי חוץ לכוון האוזניים. בנוסף יכולה להיות פזילה מטה ומעלה. פזילה יכולה להופיע בכל גיל, החל מהלידה ועד שיבה והסיבות משתנות. אנו נתייחס לפזילה של בוגרים מעל גיל 18 שנים, אך יש לציין כי קיים דמיון רב בין פזילה של בוגרים לפזילה בילדים ולעתים מדובר באותה בעיה רפואית אשר לא טופלה בגיל צעיר.

כדי להבין את הגורם לפזילה יש להבין את אופן התפקוד של השרירים המניעים את העין. מערכת השרירים ה'חוץ עיניים' מורכבת מששה שרירים סביב כל עין. שני שרירים אופקיים (פנימי וחיצוני), שני שרירים אנכיים (עליון ותחתון) ושני שרירים אלכסוניים (עליון ותחתון). לכל שריר פעילות ראשונית אשר מיחדת אותו אך לכל שריר ישנם גם פעילויות מישניות אשר יחדיו תורמות לדיוק הרב הנדרש בעת תזוזת העיניים. פגיעה בתפקודם גורמת לפזילה.

קיימת פזילה קבועה ופזילה לא קבועה אשר רק לעתים תופיע. בנוסף קיימת פזילה "סמויה" אשר מופיעה במצבים בהם נמנעת הראיה הדו-עינית (העין המכוסה תסטה פנימה או החוצה, אך כל עוד שתי העיניים לא מכוסות לא תראה פזילה).

הסיבות לפזילה בגיל המבוגר יותר מחולקות לפזילה עם תנועתיות עיניים מלאה ולפזילה הנובעת מבעיה של ליקוי בתפקוד השרירים. במקרה הראשון בדרך כלל מדובר לרוב בפזילה הנובעות מחוסר תאום בין פעולת העיניים. הסיבה לכך לא ידועה וכל הנראה תלויה בבקרה של המוח על תיפקוד השרירים. זו סיבה שכיחה לפזילה בילדים אך קיימת גם במבוגרים. תיתכן פזילה סמויה אשר נשברה לפזילה קבועה. 

מתחיל מילדות

לעתים מבוגר המאובחן עם  פזילה יספר על פזילה קטנה שהיתה קיימת בילדות אשר החמירה עם הגיל. לעתים מדובר באנשים שנותחו בינקותם  או בילדותם ושנים רבות לאחר מכן הופיעה הפזילה שוב. יש מקרים בהם מדובר בפזילה אשר הגיבה היטב לטיפול שמרני כגון מישקפיים ובגיל מסוים הטיפול כבר לא הועיל.

פגיעה בפעילות השרירים תלויה בפגיעה עצבית על רקע של שיתוק עצבי, עצב 3, 4 ו-6. לעתים המצב מבודד לעצבים המעצבים את שרירי העיניים ולעתים הפזילה תהיה חלק מאירוע מוחי עם חסרים נוירולוגיים נוספים. פגיעה בפעילות המערכתית תתכן ממחלה המערבת את השריר, כמו פגיעה בשרירי גלגלי העיניים כחלק מפעילות יתר של בלוטת התריס. במצב זה השרירים בתחילה, מתעבים ולאחר מכן מאבדים את המרקם והמבנה המיקרוסקופי התקינים-מצב אשר עלול להוביל לפזילה הדורשת תיקון ניתוחי.

בכל מקרה, כאשר מבוגר מופיע עם פזילה חדשה תעשה בדיקת עיניים מלאה אשר תכלול בדיקת חדות ראיה, בדיקת המקטע הקדמי ואחורי של שתי העיניים, בדיקת אופטיקה, בדיקת תנועות העיניים ומדידות הפזילה. בהתאם לממצאים יוחלט האם יש צורך בהפניה לבירור לסיבת הפזילה או האם מדובר בבעיה ראשונית. לדוגמא אם מאובחנת פזילה פנימה ובנוסף מאובחן רוחק ראיה ואין הגבלה בתנועות גלגלי עיניים ניתן לשער שמדובר בבעיה ישנה של פזילה על רקע רוחק ראיה שהחמירה. לעומת זאת אם מופיעה פזילה פנימה עם הגבלה בתנועת אחת העיניים החוצה ותלונות על כפל ראיה בכווני מבט שונים יש לשקול בירור כללי ומקיף.

במידה והפזילה מופיעה יחד עם שינוי במיקום גלגל העין-כמו בלט עין, יש לבדוק את תפקוד בלוטת התריס ולאחר שבוצע בירור למציאת הגורם לפזילה, ניתן לדון בטיפול. מדידת זווית הפזילה תעשה בצורה המדויקת ביותר האפשרית על מנת לאפשר תיקון ניתוחי ללא ראיה כפולה לאחר מכן.

יש פתרון

יש להדגיש כי גם במבוגרים ישנם פתרונות לפזילה. פזילה יכולה להיות מתוקנת בכל גיל וללא קשר למתי אובחנה. אדם אשר נולד עם פזילה יכול לעבור ניתוח לתיקון הפזילה גם בגיל מתקדם. מטרת התיקון היא גם לאפשר יצירת קשר עין בזמן שיחה, הרצאה ופעילות חברתית. וכאמור, הוכח במחקרים רבים כי עיניים ישרות תורמות רבות לדימוי העצמי ומונעות בעיות חברתיות אחרות. לכן הטיפול אינו נחשב קוסמטי אלא רפואי לכל דבר לו זכאי כל אדם.

מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי ניתוח פזילה במבוגרים יכול במקרים מסוימים להחזיר את הראיה התלת מרחבית הגסה למנותח, דבר המסייע בתפקוד יומיומי כמו בנהיגה ומאמר אשר פורסם ב-2004 הראה שיפור בראיית עומק אצל 51% מהמנותחים.

תוצאות טובות

תיקון הפזילה הוא לרוב כירורגי. אמנם, ישנן פזילות קטנות אשר יכולות להיות מתוקנות בעזרת פריזמות יכולות הנרשמות במרשם למישקפיים, אך במרבית המקרים של פזילה במבוגרים התיקון יהיה ניתוחי.
העיקרון המנחה בניתוחי פזילה הוא העתקת השרירים החוץ עיניים לפי סוג ומידת הפזילה על מנת למקם את גלגלי העיניים בצורה מקבילה.

הניתוחים אשר נעשים במבוגרים דומים על פי רוב לאלה שנעשים בילדים: הניתוח כולל פתיחת הקרום המכסה את גלגל העין (לחמית), חשיפת השריר המועמד להעתקה או חיזוק, תפיסתו בעזרת תפר, ניתוקו מגלגל העין ותפירתו מחדש באזור המיועד. הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית ללא צורך באשפוז ונעשה מחוץ לגלגל העין.

להבדיל מילדים, אשר אצלם כל הניתוח מבוצע בהרדמה כללית עם תפרים קבועים, הרי שבמבוגרים קיימת שיטה בה ניתן למקם סופית את השריר לאחר השלמת הניתוח ולאחר שהמטופל מתעורר. השיטה נקראת "ניתוח פזילה עם תפר מתכוונן" בשיטה זו לאחר ניתוק השריר החוץ עיני מגלגל העין הוא מחובר חזרה בעזרת מתלה של חוט. על גבי אותו חוט משאירים קשר אשר ניתן לפתיחה וכוון. לאחר שהניתוח מסתיים נותר המנותח עם מספר חוטים אשר קשירתם לא הושלמה ומודבקים לצידי העיניים. המנותח מועבר לחדר התאוששות ולאחר מספר שעות (עד מספר ימים) ניתן לשוב ולמדוד את הפזילה ובמידה ועדיין קיימת לשוב לכוון ולקשור סופית את התפרים. הדבר אינו כואב ואינו מצריך הרדמה נוספת פרט למתן טיפות הרדמה מקומיות. 

מספר רב של מחקרים דן בדיוק של השיטה אשר תוארה לראשונה כבר לפני כמעט 30 שנים.מרבית המחקרים מראים כי השימוש מניב תוצאות ניתוחיות טובות ומאפשר קבלת תוצאות מדויקות יותר. לסיכום, פזילה במבוגרים עלולה להשליך על תחומים רבים בחיי הנבדק וחשוב להדגיש כי יש פתרון רפואי ובמקרים רבים ניתן לפתור אותה בצורה היעילה ביותר עם שעורי הצלחה גבוהים.

ד"ר משה שניר - מנהל יחידת עיניים, מרכז שניידר לרפואת ילדים
ד"ר יונינה רון - רופאה בכירה ביחידת עיניים, מרכז שניידר לרפואת ילדים

דר' יונינה רון, דר' משה שניר/ מגזין בריא לדעת

Back To The Top