(Banner will apear here)

Beautiful Kabbalah Jewelry Judaicawebstore.com
גודל הטקסט:

רפואת עיניים: צניחת עפעפים ובעיות עפעפים

העיניים הינן איבר חשוב שעל הגנתן הוצבו גם העפעפים. עפעפים צונחים לא רק משווים מראה עייף אלא גם פוגעים בראייה, והטיפול הניתוחי הינו מהיר ויעיל. על צניחת עפעפים במבוגרים וילדים ובעיות עפעפים אחרות.

הראייה הינה חוש חשוב מאין כמותו ואין פלא שהעיניים מוגנות על ידי עצמות ארובת העין מכל כיוון פרט לצד הקדמי. בצד זה - העיניים מוגנות על ידי העפעפים. העפעפים התחתונים הם לא רק חלק מההגנה הפיזית על העין אלא גם משמשים כמשטח עליו נמצאות הדמעות. 

בכל עפעוף תקין - העפעף העליון מלחלח את העין על ידי הדמעות הממתינות לו על פני משטח העפעף התחתון. בגיל הצעיר העפעפים נראים בד"כ  סימטריים ובגובה הנכון. בגיל הבוגר עלולות להתפתח שתי בעיות עיקריות: צניחת עפעפים ועודפי עור או שומן. אם העיניים הן ראי הנפש שלנו, אזי עפעפים צנוחים וכבדים משווים מראה עייף, זועף, חולה ועצוב.  בנוסף - מקשים על הראייה.

אל תרימו גבה

צניחת עפעפים עליונים  גורמת להפרעה בראייה. בתחילה, שדה הראייה העליון נפגע עקב כיסוי חלק מהאישון ומטופלים מתלוננים על מעין צל שחור המקטין את ראייתם מלמעלה. בהמשך העפעף יכול לכסות את מרכז האישון ואף יותר מכך. על מנת לתקן את הפגיעה, האדם מרים את הגבות כרפלקס וכנסיון להרמת העפעפים. מכיוון שעור העפעף אינו מתוח - אין תועלת רבה בהרמת הגבות ולא נותר אלא להרים את הסנטר על מנת לראות מתחת לעפעפים.

המצב המתואר גורם סבל מתמשך עקב עייפות של שרירי המצח בשל הרמת הגבות  וכאבים בצוואר עקב הרמת הסנטר הממושכת. עודפי העור והשומן גורמים לעור העפעף הדק והעדין להראות מקומט ו/או נפול על פני העפעף. השומן התקין והבריא שלנו שנמצא בארובת העין מאבד את רקמת התמיכה שלו ונדחק קדימה. הדחיקה קדימה גורמת ל"שקיות" השומן הנראות מעל ומתחת לעין. עודף העור - פרט למראה הלא נעים, יכול גם להשתפל מעל העפעף ולגרום להפרעה דומה מאוד לצניחת עפעף. שדה הראייה עלול להיפגע עקב עור העפעף העודף.

אצל ילדים המצב חמור וקריטי בהרבה: עפעף המכסה חלק משמעותי מהאישון עלול לגרום לעין עצלה. תופעה זו נובעת מהעדר התפתחות מסלולי הראייה של עין זו במח, וזו בעיה הדורשת טיפול מיידי

בניתוח הנעשה בהרדמה מקומית עם טשטוש זמני קל, ניתן להרים את העפעף לגובה הנכון ולהסיר את עודפי העור והשומן. הניתוח אורך כשעה ואינו משאיר צלקת משמעותית. סיכויי ההצלחה גבוהים וכבר למחרת ניתן לתפקד באופן תקין. נפיחות ושטפי דם עוריים מקומיים חולפים תוך שבוע - שבועיים.

בילדים המצב חמור וקריטי בהרבה: עפעף המכסה חלק משמעותי מהאישון עלול לגרום לעין עצלה. תופעה זו נובעת מהעדר התפתחות מסלולי הראייה של עין זו במח, וזו בעיה הדורשת טיפול מיידי מאחר וקשה ולעתים לא ניתן לטפל בה בהמשך. עד כמה שהדבר נשמע מוזר, אם לילד צניחת העפעפים קיימת  בשתי העיניים, המצב פחות דחוף מאשר מצב חד עיני, שכן אין סכנה לעין עצלה.

הטיפול הנדרש הינו ניתוח בהקדם במיוחד אם מדובר בעין אחת. הניתוח מבוצע, כמו כל ניתוח בילדים, בהרדמה כללית עם סיכויי הצלחה גבוהים. מראה עפעפים צנוח בילדים גם אם אינו גורם להפרעה בראייה דורש פתרון לפני הגעה לגיל בית ספר,  בעיקר בשל העובדה שעלולה להיגרם לילדים פגיעה חברתית בשל מראה העפעפים.

בעיה הניתנת לפתרון

ד"ר בנימין שלו

בוגר בי"ס לרפואה בן גוריון, סיים בהצטיינות התמחות ברפואת עיניים ומכהן כיום כרופא בכיר במחלקת עיניים, מומחה ברפואת עיניים ובניתוחי עפעפים, דרכי דמעות ופזילה. התמחה בהתמחות-על בפלסטיקה של אזור העיניים (אוקולופלסטיקה) וברפואת עיניים ילדים ופזילה, בבית החולים ג'ון הופקינס בבולטימור.

בעיה נוספת בעפעפים היא כאשר עפעף עליון או תחתון מופנה פנימה או החוצה. כל אחד מהמצבים גורם לבעיה שונה. עפעף המופנה החוצה, גורם לגירוי העין על ידי חשיפתה לאויר ללא לחלוח מספיק. הבעיה קיימת בעיקר במבוגרים וניתנת לפתרון קל יחסית בניתוח בהרדמה מקומית.

בניתוח מחזקים או מותחים את העפעף עם סיכויי הצלחה מצוינים. עפעף המופנה פנימה, גורם לגירוי העין מסיבה אחרת: הריסים משפשפים את העין וגורמים לשריטות זעירות בקרנית. תופעה זו מטרידה מאד וחולים כתגובה מושכים את העפעף למטה (אם מדובר בעפעף התחתון) על מנת למנוע מהריסים את המגע בעין. הפתרון ניתוחי - בהרדמה מקומית העפעף מחוזק הצידה וכוון הריסים מופנה החוצה. סיכויי ההצלחה גבוהים.

בעפעף העליון, הפניית הריסים פנימה היא הסיבה הראשית לעיוורון בעולם השלישי וזאת בשל מחלת הטרכומה הנפוצה כמעט רק שם.  בישראל  רואים בעיקר את התוצאות ארוכות הטווח של דלקות ישנות משניות למחלה זו, בעיקר אצל עולים מארצות צפון אפריקה. בניתוח המבוצע בהרדמה מקומית, מבוצע היפוך של שפת העפעף החוצה.  

לסכום, בעיות עפעפים הן נפוצות מאד ועלולות להפריע לראייה, לגרום לתחושת אי נוחות ולפגום במראה החיצוני. רוב הבעיות ניתנות לפתרון כירורגי יעיל. 

ד"ר בנימין שלו / מגזין בריא לדעת

Back To The Top